01 יוני 2009

חומרים

הבעיה הראשונה שניתקלים בה כשרוצים לעצב מקום באופן מקיים, היא באילו חומרים נשתמש? הרי כמעט כל המוצרים הנימכרים בימינו הנם תעשייתיים ולא ידידותיים לסביבה. החומרים הנחשבים לירוקים הם לרוב עדיין מאוד יקרים ומעטים הם בעלי המקצוע עם מיומנות ונסיון בהם.מה שאירוני בתשובה לשאלה זו היא שהפיתרון נמצא בסביבה עצמה - בקיים המיידי.
חומר נמצא סביבנו בכזה שפע ולמרות זאת אנחנו כל הזמן מחפשים להוסיף ממקורות חדשים.
החומר הוא בעצם התבנית שממנה מתחילים בעיצוב מקיים. אז אם אנו באים לעצב מקום קיים, הדבר הראשון שנעשה הוא לבחון את החומרים השונים שנמצאים בו. כל חומר כמעט ניתן לשימוש חוזר, באופן מעשי וקונספטואלי.
נגיד - דלת. אז רוצים דלת אחרת, שונה. הדלת הישנה יכולה להפוך להיות שולחן, מחיצה, מיטה, ארונית.. כי אפשר לעבוד עליה באין-סוף דרכים וליצור לה תפקוד חדש לגמרי. גם אנשי מקצוע, אם תינתן הנחייה ברורה ומפורטת, יעשו את העבודה.
הדלת החדשה יכולה להיות חלק מארון,משקוף, חלון, מיטה, שולחן... היד נטוייה וכך גם הדמיון.

ברגע שאנו מסוגלים להתייחס אל החומר באופן ישיר ואינטימי יותר, האפשרויות לעבוד איתו גדלות.
תהליך העיצוב באופן מקיים הוא תהליך לימודי והוא אינסופי. הטריק הוא לא לפחד ממנו.
התוצאות תמיד הרבה יותר מרגשות ונכונות מאשר קנייה מנוקרת של מוצר מגומר.
תפקיד המעצב יכול לגדול בכך שהוא מקרב את עצמו בדיוק לנושא זה. הנגיעה בחומר מבדילה בין מעצב שהוא בעצם מסדר ומארגן חלל - Decorator, ומעצב שלוקח את מלוא האחריות ולא חושש לשחק בחומרים.
כשיוצרים עיצוב מתוך החומר, מגלים המון דברים חדשים שבזכותם יכול המקום לקבל אופי ויופי מרחיק לכת. לפעמים השינוי הקטן שנעשה, עושה את כל ההבדל.
החומר יכול לגלות לנו את הדרך לעיצוב החדש.
גם הלמידה למה שלא עובד ולא מתאים נכונה פה. משהו שדמיינו כפיתרון עיצובי יכול להתגלות כטעות בזמן ההתנסות ולמידת החומר.מאחר וכל מקום מציב עובדות שטח ייחודיות לו, ההכרות עם החומר במקום יכולה להיות גורלית להחלטות העיצוביות שלנו.
החומר מכתיב את העובדות הללו בצורה הכי ברורה.
כשאנו פועלים מתוך החומר, אנו יוצרים עולם בריא יותר, מרתק ומחשקק יותר.