18 אוגוסט 2010

צורות אורגניות

נולדתי לתוך המאה ה 20.
עד לא מזמן, התפיסה הצורנית שלי למבנה הייתה ריבועית באופן כללי.
למה?


jean-nouvel

איך זה שהריבוע השתלט לנו על הבנייה המודרנית? הרי זה כל כך לא טבעי...
בטבע יש זוית 90 מעלות וגם ריבוע, אבל גם כל כך הרבה צורות וזוויות אחרות!
הטיעון הפופולרי ביותר הוא שקל יותר לתכנן ולבנות ב 90 מעלות מאשר זוויות שונות ומשונות אחרות. אבל גם משעמם יותר לא? ומוגבל (מחשבה לינארית לאומת מחשבה מעגלית).
אז זה לא נכון שכל המבנים המודרניים הם ריבועיים – אבל הזוית שמעלתה 90 היא בהחלט הפופולרית ביותר.

לואיס ברגאן

אותי זה מטריד עד כדי כך, שכשאני כן מוצאת מבנה קצת לא סימטרי – אני ישר מחפשת בהתרגשות למה התכוון המשורר.
א-סימטריות לא בהכרח מתארת צורה אורגנית – בהרבה מקרים ההיפך הוא הנכון. צורה אורגנית היא ראשית כל, צורה שנובעת מתוך סביבת המקור שלה ובהתאמה אליה כי רמת ההתאמה שלה לסביבה תקבע אם היא תמשיך להתקיים או לא (צורת העלה בעץ שיקלוט את השמש ויזרים מינרלים בצורה הטובה ביותר, או דוגמת כנף של פרפר שירחיק טורפים או ימשוך את המין השני..). מאחר והמערך האקולוגי מאורגן באופן מופתי, הרבה צורות אורגניות בו מהוות נוסחה מתמטית כלשהי (אחת הדוגמאות המדהימות ביותר לנוסחה כזו היא: חתך הזהב). דהיינו – גיאומטריות. ובעיקר יש יוצאי דופן ולא מוסברים למיניהם..

מאובן ימי


בעיצוב ותכנון מבנים השמיים הם הגבול מבחינה צורנית. אפשר להרחיק לכת ולראות באדריכלות סוג של פיסול...כן..
בארכיטקטורה, כל מי שמעז לקחת צעד א-מורפי, נחשב לנועז (פרנק לויד רייט, גאודי..).


אנטוני גאודי

משום מה, למרות כל הידע וההתפתחות האנושית – יש עדיין נאמנות לא מובנת לצורת הריבוע. אז נכון שהרוב מתוכנן ואפילו מיוצר לזווית 90 המעלות ולא ל 33 או 68 או כל עיקול או עיגול שיהיה ולכן קל וגם זול יותר לתכנן בהתאם למקובל.
אני מאמינה שהכל עניין של תפיסה.


National Museum of the American Indian - Washington DC


אולי לצד המהפכה הירוקה אפשר להצמיד את המהפכה הא-מורפית?!..

הגישה הירוקה מתייחסת לבעיית הזיהום והבזבוז בעיקר ומביאה פתרונות יצירתיים להדהים לחיסכון ושימוש נכון בסביבה החומרית שלנו.
אורגניות היא בפשטות – מן החי. לכן צורה אורגנית היא צורה שנדמית לכל דבר שהוא חי (חיות, צמחים ואפילו מים..). בצורות אורגניות יש המון א-מורפיות, סימטריות, א-סימטריות גאומטריות... אבל בעיקר תכלית.
צורה אורגנית היא תוצאה של תהליך שהוא שילוב של התאמה והתפתחות מתמדת, במציאות משתנה תמיד, המנוהלים על ידי "דרישות" הסביבה שלה. לכן היא מאופיינת בייחודיותה – שום צורה אורגנית לא תהיה זהה לאחרת. התהליך דומה אך התוצאות תמיד תהינה משתנות - תואמות מציאות.

לכן - צורות אורגניות הן למעשה צורות מקיימות - Sustainable שאותן אנו אמורים ללמוד וליישם בסופו של דבר בכל המערכות פרי המצאתנו שזקוקות לשיפור... בין היתר - בבנייה.

Ross lovegrove Shell house


הן יכולות לשרת את הצרכים שלנו ביעילות רבה יותר מאשר זווית ה 90 המוגבלת. כי גם אנחנו וגם הסביבה שלנו הננו תוצאה של תהליך אורגני וזקוקים לפתרונות כאלו.
מבנה אורגני הוא מבנה שמתחשב בסביבתו ומשמש תכלית למשתמשים בו. לכן הוא תמיד יהיה מקורי וזורם.
מעבר ליופי החיצוני של קווים אסטטיים והרמוניים - יישום צורות אורגניות במבנים מאפשר פיתרונות מוצלחים ואף מהממים לכל בעיה ודרישה שלנו ושל הסביבה.

צורות אורגניות מורכבות בפשטותן והן יודעות להתאים לכל מקום ולספק כל צורך.

Steel house